Weronika Jelińska

radca prawny

Pomagam w szczególności branży kreatywnej w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. Na co dzień rozwiązuję problemy prawne związane z działalnością dziennikarzy, pisarzy, muzyków, fotografów, marketingowców, twórców reklam, założycieli startupów i wielu innych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 501 166 456

Praca trenera i coacha a prawo autorskie

Weronika Jelinska17 lutego 2020Komentarze (0)

Czy wiesz, że jeśli wykonujesz pracę trenera lub coacha, to większość Twoich działań jest chronionych przez prawo autorskie?

Praca trenera i coacha a prawo autorskie

Z radością obserwuję, że Wasza świadomość co do praw, które Wam przysługują, jest coraz wyższa. Zdarzają się jednak dość często sytuacje, gdy przez brak świadomości prawnej (oj tak, przepisy zmieniają się bardzo często) lub zwykły brak czasu nie udaje się Wam nadążyć za ustawodawcą. A praca trenera i coacha jest nierozerwalnie związana z prawem autorskim.

Prawo autorskie w pracy trenera i coacha – roszczenia

Jeśli zobaczyłeś, że ktoś bez porozumienia z Tobą korzysta z programu szkoleniowego, który przygotowałeś, lub prowadzi szkolenie łudząco podobne do Twojego, to pamiętaj, nie jesteś bezsilny. Prawo autorskie daje Ci możliwość dochodzenia szeregu roszczeń, takich jak żądanie zaniechania naruszeń, usunięcie skutków naruszenia, naprawienie wyrządzonej szkody czy wydanie uzyskanych korzyści. Jeśli nie potrafisz wyliczyć wysokości szkody, którą poniosłeś, możesz żądać zapłaty sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu. Widzisz teraz dobrze, że jako trener czy coach masz wiele możliwości dochodzenia swoich praw.

Świadomość swoich praw

A co, jeśli po prostu chcesz legalnie i świadomie przekazać komuś prawo do korzystania ze swoich materiałów (utworów)? Oczywiście masz także taką możliwość. Zastanów się jednak, jaka forma takiego przekazania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Czy na pewno chcesz przenieść na drugą stronę całość autorskich praw majątkowych, czy też lepsza będzie po prostu licencja, a jeśli tak, to jaka: niewyłączna czy wyłączna? O umowie licencyjnej pisałam „tutaj”.

Pola eksploatacji

Pola eksploatacji? – proszę, nie kopiuj bezmyślnie wszystkich pól eksploatacji, o których mówi art. 50 prawa autorskiego. Naprawdę rzadko jest tak, że nabywcy potrzebne są wszystkie, a Tobie być może niektóre z nich się jeszcze przydadzą.

Prawa zależne

Pamiętaj też o prawach zależnych. Jeśli umowa nie stanowi inaczej, prawa zależne zostają przy Tobie. Jeśli je jednak przeniesiesz, to tym samym dasz prawo do dowolnej modyfikacji Twojego utworu.

Prawidłowe określenie wynagrodzenia? – wybacz, ale jest tyle opcji, że nie jestem w stanie opisać ich wszystkich. Jedne będą lepsze dla ciebie, a inne dla osoby, na którą prawa przenosisz. Są też pewne standardy w wyznaczaniu wynagrodzenia, które lepiej znać przed zawarciem umowy. I jeszcze art. 45 prawa autorskiego: „jeśli umowa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje odrębne wynagrodzenie za korzystanie z utworu na każdym odrębnym polu eksploatacji”. Pamiętaj o tym zapisie.

Jest mnóstwo kruczków, o których trzeba pamiętać, gdy podpisuje się umowę dotyczącą praw autorskich; nie jest możliwe omówienie ich wszystkich tutaj.

Osobną kategorię „problemów” stwarza możliwość korzystania z prawa cytatu i tworzenie własnego utworu pod wpływem inspiracji utworem już istniejącym. 

Ochrona pomysłu?

A czy sam pomysł podlega ochronie prawno-autorskiej? Odpowiedź jest krótka – NIE. Pomysł można jednak chronić na wiele sposobów. Między innymi podpisując dobrą umowę o zachowaniu poufności – o niej też już pisałam, „tutaj”.

Jeśli nie wiesz, jak chronić swoją pracę, ktoś bezprawnie korzysta z Twoich utworów, lub chcesz w sposób legalny przenieść utwory na osobę trzecią, zapraszam do kontaktu.

*****

Photo by Annie Spratt on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Weronika Jelińska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelarie Radcy Prawnego Weronika Jelińska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarię Radcy Prawnego Weronika Jelińska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: