Weronika Jelińska

radca prawny

Pomagam w szczególności branży kreatywnej w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. Na co dzień rozwiązuję problemy prawne związane z działalnością dziennikarzy, pisarzy, muzyków, fotografów, marketingowców, twórców reklam, założycieli startupów i wielu innych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 501 166 456

Umowa o zachowaniu poufności – jak ją napisać

Weronika Jelinska13 maja 2019Komentarze (0)

Masz to. Udało Ci się stworzyć coś, co według Ciebie ma szansę zrewolucjonizować rynek usług związanych z reklamą internetową. Ostrożnie szukasz kogoś, kto uwierzy w Twój projekt i będzie chciał zainwestować weń pieniądze. Nie myślisz o formalnościach, umowa o zachowaniu poufności to zbędna papierologia. Jednym z potencjalnych zainteresowanych jest duża korporacja z zagranicznym kapitałem. Zostajesz zaproszony na poważne spotkanie. Przedstawiciele firmy zadają Ci wiele pytań, wyglądają tak profesjonalnie. Ty nie chcesz być gorszy. Przedstawiasz im prezentację swojego projektu. Sprawiają wrażenie zainteresowanych. Uściski dłoni, pożegnanie i obietnica szybkiego kontaktu. A potem cisza. Szukasz nowego inwestora. A w międzyczasie odkrywasz, że… rozwiązanie zaczęło być stosowane.

Czy umowa o zachowaniu poufności jest zawsze potrzebna?

Oczywiście nie zawsze tak jest. Wiele firm, mimo braku umowy o zachowaniu poufności, nie zrobi bezprawnego użytku z Twojej prezentacji. Jednak żebyś mógł spać spokojnie, przed przystąpieniem do rozmów z potencjalnym inwestorem dopełnij formalności.

Jak zatem napisać dobrą umowę o zachowaniu poufności? Co powinno znaleźć się w jej treści?

Przede wszystkim zakres informacji poufnych. Najlepiej, jeśli wypiszesz je szczegółowo. Jeśli jednak na tym etapie miałoby to być bardzo trudne, wskaż choć zakres ogólny. Jednocześnie musisz pamiętać, że nie wszystkie informacje mogą być uznane za poufne. Taka informacja musi mieć odpowiednie znaczenie gospodarcze. Nie może to być także informacja, która była już publicznie ujawniona, a w celu zachowania jej poufności muszą być podejmowane odpowiednie działania. O tajemnicy przedsiębiorstwa zresztą już pisałam: „klik„.

Co w przypadku naruszenia postanowień umowy o zachowaniu poufności?

W takim przypadku najlepiej sprawdzają się kary umowne. Nie zapomnij umieścić zapisu o nich w umowie. Pamiętaj jednak, że mogą dotyczyć tylko zobowiązań niepieniężnych. Jeśli chcesz, by wysokość kar nie ograniczała odpowiedzialności drugiej strony za naruszenie postanowień o zachowaniu poufności, wpisz do umowy:

zapłata kary umownej nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania przenoszącego jej wysokość na zasadach ogólnych”.

Co jeszcze?

W umowie o zachowaniu poufności ureguluj to, w jaki sposób wolno z uzyskanymi informacjami postępować, oraz zajmij się kwestiami dotyczącymi tego, czy – a jeśli tak, to komu – druga strona może udostępnić informacje poufne. Napisz też koniecznie, w jaki sposób oznaczane będą informacje poufne (najczęściej oznacza się je poprzez odpowiednią klauzulę na dokumencie czy w korespondencji mailowej). Wreszcie, opisz procedurę zwrotu lub usunięcia informacji poufnych po wygaśnięciu umowy.

Jeśli będziesz miał jakieś pytania lub potrzebna będzie Ci pomoc, zapraszam do kontaktu.

*****

źródło: unsplash.com, autor: chuttersnap

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Weronika Jelińska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelarie Radcy Prawnego Weronika Jelińska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarię Radcy Prawnego Weronika Jelińska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: