Weronika Jelińska

radca prawny

Pomagam w szczególności branży kreatywnej w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. Na co dzień rozwiązuję problemy prawne związane z działalnością dziennikarzy, pisarzy, muzyków, fotografów, marketingowców, twórców reklam, założycieli startupów i wielu innych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się +48 501 166 456

Tajemnica przedsiębiorstwa i jej ochrona

Weronika Jelinska11 września 2018Komentarze (0)

ochrona tejemnicy przedsiębiorstwaPosiadam grono stałych klientów, z którymi co pewien czas omawiam zmiany, jakie zaszły w przepisach prawa, i z którymi zastanawiam się, czy zmiany te nie nakładają na nich jakiegoś dodatkowego obowiązku, albo czy nie dają im dodatkowych uprawnień, z których mogliby skorzystać.

I tak, dziś spotkałam się z Andrzejem, właścicielem biura architektonicznego. Opowiedziałam mu o najważniejszych zmianach, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zarekomendowałam mu także działania, które powinien podjąć, żeby skorzystać z ustawowych nowości. Oto, na jakim aspekcie nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji się skupiliśmy.

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – zmiany.

Jak być może pamiętasz, jeden z przepisów omawianej ustawy stanowił, że jeśli umowa nie stanowi inaczej albo nie mamy do czynienia z sytuacją, w której ustał stan tajemnicy, osoba, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, może dopuścić się czynu nieuczciwej konkurencji polegającego na ujawnieniu tajemnicy przedsiębiorstwa jedynie przez trzy lata liczone od dnia ustania takiego stosunku.

W praktyce oznaczało to, że przy zachowaniu określonych warunków każdy pracownik lub współpracownik związany był ustawowo tajemnicą przedsiębiorstwa przez okres trzech lat od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę lub współpracę. W obecnym brzmieniu ustawy nie ma już tego przepisu. Co w związku z tym?

Tajemnica przedsiębiorstwa bez ograniczeń czasowych.

To, że mój klient i każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z dobrodziejstw nowelizacji, powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie wpisał do regulaminu pracy lub umowy ze swoim pracownikiem ustawowo nieobowiązującego już ograniczenia dotyczącego trzyletniego związania tajemnicą przedsiębiorstwa. Jeśli takie zapisy istnieją, to w gestii pracodawcy pozostaje to, czy będzie chciał takie dokumenty zmienić. Wykreślenie tego przepisu ze znowelizowanej ustawy nie oznacza bowiem, że strony stosunku pracy czy innego stosunku zobowiązaniowego nie mogą ustalić krótszych terminów dotyczących ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Reasumując, jeśli nic z takimi zapisami, które masz w obecnych dokumentach, nie zrobisz, to nadal będą one obowiązywać.

Zakładam, że przyjrzałeś się dokumentom, którymi obecnie dysponujesz, sprawdziłeś, czy i na jaki okres jest wpisany obowiązek zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy możesz spać spokojnie? Tak, ale tylko jeśli odpowiednio chronisz tajemnicę swojego przedsiębiorstwa.

A czym jest tajemnica przedsiębiorstwa?

Tajemnica przedsiębiorstwa to  informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które spełniają łącznie wszystkie podane niżej kryteria:

  • są poufne w tym sensie, że jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane lub łatwo dostępne dla osób, które zwykle zajmują się tym rodzajem informacji,
  • mają wartość gospodarczą (handlową) dlatego, że są objęte tajemnicą,
  • uprawniony do korzystania z informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności.

I właśnie ten ostatni element wyliczanki, czyli podjęcie odpowiednich środków i działań przez przedsiębiorcę w celu utrzymania informacji w poufności, jest bagatelizowany i rodzi najwięcej problemów. Jakie środki możesz wdrożyć w swojej firmie, żeby informacje uznane były jako tajemnica przedsiębiorstwa i podlegały ochronie, napiszę niebawem.

*****

Zdjęcie: Riccardo Annandale 

Źródło: unsplash.com

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Weronika Jelińska

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelarie Radcy Prawnego Weronika Jelińska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelarię Radcy Prawnego Weronika Jelińska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: